881 782 279

Pon.-Pt.: 13:00-22:00 Sob.: 12:00-18:00

 / Blog / Wpis

Niebieskie strefy czyli sekrety długowieczności.

Zastanawiało Was kiedyś gdzie na świecie ludzie żyją najdłużej? Czy znajdziemy tylko pojedyncze jednostki o świetnej genetyce, a może jednak istnieją na Ziemi całe obszary, w których ludzie żyją wyjątkowo długo?

Obszary w których wysoki procent społeczności stanowią osoby mające 100 lub więcej lat nazywane są niebieskimi strefami. Zalicza się do nich:

- Sardynia we Włoszech,

- Okinawa w Japonii,

- Loma Linda w Kalifornii w U.S.A.

- Nicoya Peninsula w Kostaryce,

- Ikaria w Grecji.

Co łączy te wszystkie odległe lokalizacje? Styl życia! Ludzie zamieszkujący wszystkie te miejsca mają w zwyczaju zdrowe odżywianie oraz aktywność, często na świeżym powietrzu. Ponadto są pozytywnie nastawieni do życia, posiadają cel do którego dążą oraz są w pewnym stopniu w izolacji od reszty świata - 4 z 5 lokalizacji to wyspy lub półwyspy, natomiast Loma Linda jest w religijnej izolacji (Adwentyści Dnia Siódmego) od pozostałej części stanu.

1. Co jedzą?

Przede wszystkim spożywają to co sami wyhodują. Lokalne pochodzenie i prostota to zasady ich diet. Unikają wysokoprzetworzonych produktów czy cukrów, wybierają produkty naturalne, wysokiej jakości. Nie przejadają się, nie spożywają obfitych posiłków. Nie jedzą w biegu, celebrują posiłki w rodzinnym gronie.

2. Jak ćwiczą?

Większość mieszkańców niebieskich stref nie jest wyczynowymi sportowcami, jednakże ruch stanowi nieodłączny element ich życia. Wielu z nich uprawia swoją ziemie lub prowadzi gospodarstwa. Aktywności są ściśle zintegrowane z ich rytmem dnia. Chodzą zamiast jeździć. Mimo, iż wybierają aktywności o niskiej intensywności to wykonują je stale, nieprzerwanie przez wiele lat.

3. Do czego dążą?

Nawet najstarsi mieszkańcy niebieskich stref są pogodni i pełni życia. Witają każdy kolejny dzień z uśmiechem i realizują swoje małe cele: zawodowe i rodzinne. Pomaga im kultura, tradycje i wyznawane wartości.

4. Jak żyją?

Unikają stresów i pośpiechu! Status społeczny nie jest dla nich tożsamy z pozycją zawodową i stanem posiadania. Znajdują codziennie chwilę czasu na zadumę, drzemkę, relaks. Ponadto pielęgnują życie rodzinne, zawsze stawiają najbliższych na pierwszym miejscu. Opiekują się seniorami, Ci z kolei jak najdłużej starają się być samodzielni i niezależni.

Tylko tyle!?

Tak! Oczywiście nie wszystko uda nam się od razu przenieść do naszego życia i mimo, iż mamy nieraz ochotę to nie wyizolujemy się od reszty świata, odcinając się od wszystkich stresów:) Jednakże ruch, dieta, wzmocnienie więzi rodzinnych, znalezienie swoich celów w życiu powinno stać się naszym priorytetem i kluczem do długiego i szczęśliwego życia!