881 782 279

Pon.-Pt.: 14:00-21:00 Sob.: 10:00-12:30

 / Blog / Wpis

Nie jedz tłusto bo Ci cholesterol skoczy!!!

Takie zdanie słyszymy niezwykle często. Nie tylko od lekarzy, ale nawet przy świątecznym stole. Ludzie powtarzają je nawet nie zastanawiając się, że prawda może być zupełnie inna...

Zacznij od kilku ciekawostek na temat cholesterolu. Czy wiesz, że...

  • Cholesterol nie jest trucizną, a substancją niezbędną dla każdej komórki organizmu ssaków?
  • Twój organizm produkuje nawet do czterech razy więcej cholesterolu niż go spożywasz?
  • Produkcja cholesterolu przez Twój organizm zmniejsza się gdy spożywasz go więcej i wzrasta gdy spożywasz go mało?
  • Dieta o niskiej zawartości tłuszczy nie obniży cholesterolu o więcej niż zaledwie kilka procent?
  • Efektywne obniżenie cholesterolu można uzyskać za pomocą środków farmakologicznych, a wiele środków obniżających cholesterol jest bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i może przyspieszyć zgon?
  • Człowiek może stać się agresywny gdy jego poziom cholesterolu zostanie nadmiernie obniżony?
  • Zbyt duży udział w diecie tłuszczów roślinnych (np. oleje słonecznikowe, rzepakowe itd) może wywoływać miażdżycę?
  • Ludzie z niskim cholesterolem mają bardzo podobną ilość blaszek miażdżycowych do tych, którzy mają wysoki poziom cholesterolu?
  • Starsze kobiety, które mają wysoki poziom cholesterolu żyją dłużej niż te z niskim poziomem?

Teraz czas na kilka przykładów badań z całego świata.

Masajowie i Samburowie to dwa szczepy afrykańskie, które żywią się prawie wyłącznie mięsem i świeżym mlekiem krów sebu. Mleko tych krów jest zdecydowanie bardziej tłuste niż najbardziej popularnej w USA rasy Holstein. Mimo ich wysokotłuszczowej diety poziom cholesterolu u populacji Masajów i Samburów jest najniższy na świecie.

Somalijscy Pasterze nie jedzą nic poza świeżym mlekiem swoich wielbłądów. Wypijają go ok. 7 litrów dziennie, dzięki czemu dostarczają organizmowi ok. 0,5kg masła, ponieważ wielbłądzie mleko zawiera zdecydowanie więcej tłuszczu niż krowie. Pomimo tego, że ponad 60% zapotrzebowania energetycznego jest w ich przypadku pokrywane przez tłuszcz zwierzęcy, średni poziom cholesterolu w tej populacji wynosi ok. 150 mg/ml, co jest zdecydowanie niższym wynikiem niż większość ludzi z Zachodu.

Finowie z kolei mają najwyższy poziom cholesterolu na świecie. Okazuje się jednak, że nie jest to bezpośrednio związane z spożyciem żywności bogatej w tłuszcze. Wykazał to dr Rolf Kroneld i jego zespół z uniwersytetu w Turku. Badania zostały przeprowadzone na wszystkich mieszkańcach osady Inio koło Turku oraz na dwukrotnie większej grupie losowo wybranych mieszkańców tej samej płci i grupy wiekowej z dwóch innych miejscowości w północnej Karelii i w Finlandii południowo-zachodniej.

W Inio akcja przeciwcholesterolowa prowadzona była już od dłuższego czasu. Spożycie masła zmniejszyło się o połowę, a spożycie margaryny było dwukrotnie większe niż w innych rejonach Finlandii. Ponadto mieszkańcy Inio preferowali mleko odtłuszczone, podczas gdy mieszkańcy innych regionów wybierali pełne. Mimo to najwyższy poziom cholesterolu mieli właśnie mieszkańcy....Inio.

Średnia wartość cholesterolu pośród mężczyzn w Inio wyniosła 283mg/dl w porównaniu z 239mg/dl dla innych rejonów. Dla kobiet różnice były jeszcze większe.

Jeżeli więc ograniczacie spożycie jajek, lub przeszukujecie półki w sklepach by znaleźć produkty pozbawione cholesterolu lub rzekomo obniżającego jego poziome to następujące zdanie pozwoli Wam na oddech ulgi: CHOLESTEROL W POŻYWIENIU MA NIEWIELKI WPŁYW NA POZIOM CHOLESTEROLU WE KRWI, JEŻELI MA W OGÓLE JAKIKOLWIEK.

Dlatego też odrzucanie produktów naturalnych pełnowartościowych, będących nieodłączną częścią wielowiekowej tradycji takich jak: masło, smalec, słoninę, tłuste mięsa, jaja jest błędem za który można zapłacić najdroższą walutą czyli zdrowiem!

Wpis na podstawie: "Cholesterol naukowe kłamstwo", U. Ravnskov, Warszawa 2009,

Wyd. WGP; "Jedz tłusto i bądź zdrowy" F. Perugini Billi, Warszawa 2011,

Wyd. WGP