881 782 279

Pon.-Pt.: 13:00-22:00 Sob.: 12:00-18:00

 / Blog / Wpis

Dziecku się nie odmawia!?

To tylko jedno z często słyszanych twierdzeń, zaraz obok: "młody jest, wybiega to", "niech je my tego nie mieliśmy" lub "młody organizm, nic mu nie będzie". Są to przekonania, którymi nieświadomie można wyrządzić dziecku wielką krzywdę...

Czas wakacji, często totalnego luzu, w szczególności dla dzieci jest dobrym okresem by poruszyć kontrowersyjny temat ich żywienia i ewentualnych problemów z nim związanych. Dlaczego temat jest kontrowersyjny? Ponieważ wielu rodziców jest przekonanych, że wie lepiej i nie pozwoli komuś decydować o tym co jego dziecko ma jeść, do tego wujkowie, ciocie i babcie kochają rozpieszczać dzieciaki bo przecież od tego jest dzieciństwo, prawda?

Oczywiście każdy lubi zobaczyć uśmiech na twarzy dziecka, jednak ten wywołany przez słodki batonik pełny sztucznych dodatków lub gazowany napój z ogromną ilością cukru może być uśmiechem z przykrymi konsekwencjami. W świecie w którym więcej ludzi umiera w związku z chorobami powiązanymi z otyłością niż niedożywieniem(1) a 4 na 5 dzieci poniżej 3 roku życia (!!!) rozpoznaje logo McDonald's(2) często nie pamiętając nawet swojego imienia to na dorosłych spada odpowiedzialność za zdrowie i edukację dzieci również w zakresie tego co powinny, a czego zdecydowanie nie powinny spożywać.

Podstawowe zasady żywienia dzieci są proste i nie różnią się znacząco od tego czym powinni się kierować dorośli. Unikanie wysokoprzetworzonych produktów, gotowych dań, cukrów, fast foodów, produktów "bogatych" w chemię i niezdrowe dodatki. Jeżeli skład danego produktu jest dłuższy niż lista zakupów, a do tego pojawiają się na nim nazwy, których nie jesteś w stanie nawet przeczytać to odłóż go natychmiast! Nie będzie to produkt dobry dla Ciebie ani tym bardziej dla Twojego dziecka. Musisz także pamiętać, że produkty przeznaczone dla dzieci są dla producentów dobrą okazją by w ładnym opakowaniu "upchać" fatalny produkt w wysokiej cenie! Sprawdź etykietę, przeczytaj skład, spójrz na makroskładniki, a możesz się zdziwić np. jakie ilości cukru podajesz swojemu dziecku w produkcie, który powinien być dla niego bezpieczny.

W zamian wybieraj produkty naturalne, nieprzetworzone, przygotowuj posiłki samodzielnie ze składników, które zostały wybrane przez Ciebie, a nie producenta. Być może takie rozwiązanie zajmie więcej czasu, ale poświęcony czas nie jest wysoką ceną za zdrowie.

Dzieci czerpią wzorce od dorosłych nie tylko w kwestii zachowań, ale również aktywności fizycznej, czy sposobu żywienia. Udowadniają to badania mówiące, iż dzieci otyłych rodziców mają do 80% większe szanse na zastanie otyłymi dorosłymi!(3) Dbając o zdrowie dziecka teraz dbasz o jego rozwój i dorosłe życie. Masz wpływ na to czy Twoje dziecko będzie obciążone ryzykiem wielu ciężkich chorób takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy nawet rak(3)

Dlatego nie pozwalaj na wszystko, zawsze i wszędzie, dokonuj racjonalnych wyborów, a może usłyszysz kiedyś od swojego (zdrowego i szczęśliwego) dziecka: dziękuję!

Poniżej kilka ciekawostek żywieniowych, nie tylko dla rodziców:

 • "Śmieciowe jedzenie" może wywoływać w mózgu podobną reakcję do tej jaka występuje po zażyciu narkotyków(4)
 • Mięso kurczaka wcale nie jest głównym składnikiem Nuggetsów. Są nimi kości, tłuszcz i tkanka łączna(5)
 • W 2000 roku linie lotnicze wydały 275 milionów dolarów na dodatkowe 350 milionów galonów paliwa w związku wagą(!!!) przewożonych pasażerów 
 • Ktoś kto był otyłym dzieckiem może mieć problem z pozbyciem się nadwagi w dorosłym życiu ponieważ może mieć do 5 razy więcej komórek tłuszczowych, niż osoba która stała się otyła dopiero będąc dorosła(3)
 • Chociaż panuje przekonanie, że to Amerykanie są najgrubsi na świecie okazuje się, że to w Kuwejcie jest największy odsetek otyłych i sięga on aż 42,8%!!!(7)
 • Obecnie uważamy otyłość za chorobę, podczas gdy starożytni Grecy i Egipcjanie uważali ją za zaburzenie medyczne(7)
 • Według badań w Stanach Zjednoczony dzieci otyłych matek mają większe szanse zachorowania na autyzm lub bycia opóźnionym w rozwoju. Jednakże naukowcy nie potrafią dokładnie wyjaśnić związku przyczynowo skutkowego pomiędzy otyłością a tymi chorobami(8)

Bibliografia:

 1. "10 Fact on Obesity" WHO. 2013. 
 2. Senker, Cath. "Big Brands: McDonald's The Business Behind the Golden Arches". Minneapolis, Mn: Lerner Publications, 2015.
 3. Metcalf, Tom and Gena. "Obesity (Perspectives on Diseases and Disorders)". 1st ed. New York, NY: Greenhaven Press, 2008.
 4. Goodwin, Jenifer. "Junk Food 'Addition' May Be Real." Bloomberg Businessweek. March 29, 2010.
 5. DeShazo, Richard D., Steven Bigler and Leigh Baldwin Skipworth. "The Autopsy of Chickem Nuggets Reads "Chicken Little." The American Journal of Medicine. November 2013.
 6. Stahl, Jason. "20 Things You Didn't Know about... Obesity." Discover. July 24, 2006.
 7. www.tcmag.com/magazine/11_shocking_facts_you_may_not_know_about_obesity
 8. Mom's Obesity Tied to Child's Autims, Development: Study. Reuters. April 9, 2012.