881 782 279

Pon.-Pt.: 13:00-22:00 Sob.: 12:00-18:00

 / Blog / Wpis

Dlaczego diety nie działają?

Dlaczego diety nie działają - do sprawdzenia na blogu!

Dlaczego standardowe diety nie działają?

Najczęstszą definicją diety jest czasowe i powodujące niedobór ograniczenie kalorii lub żywności. Wele rozwiązań dietetycznych cieszących się popularnością wyznacza drastyczny dzienny limit na poziomie 1500-1800 kcal dla mężczyzn i 800-1200 kcal dla kobiet. Zdarza się, że wielkości są jeszcze mniejsze. Gdy obniżysz w radykalny sposób energetyczność posiłków, przez jakiś czas chudniesz. Z takim podejściem wiążą się jednak dwa spore problemy.

Po pierwsze niezwykle trudno utrzymać restrykcyjną dietę o tak niskiej kaloryczności przez długi czas, dlatego kilogramy wracają prawie zawsze. Dowodzą tego chociażby badania przeprowadzone przez Weight Control Registry dowodzące, iż 95% osób, które odchudzały się przy pomocy konwencjonalnych diet wcześniej lub później odzyskało wyjściową masę ciała.

Po drugie, większość ludzi będących na diecie zdecydowanie zaniedbuje aktywność fizyczną, stąd też dużą część utraconych kilogramów stanowi nie tłuszcz, a beztłuszczowa masa ciała. Najbardziej optymistyczny ze scenariuszy wygląda następująco: taka osoba nie przybiera z powrotem na wadze, ale nie staje się zdrowsza, sprawniejsza, silniejsza, a jej figura nie nabiera lepszych kształtów.

Jeżeli interesuje cię tylko utrata kilogramów i nie zwracasz uwagi jaką tkankę tracisz, na jak długo i czy odchudzanie wpływa na stan twojego zdrowia, wówczas każda dieta może wydawać Ci się skuteczna. W przypadku gdy jesteś zainteresowany pozbyciem się tłuszczu na dobre, nie tracąc przy tym mięśni, żadna standardowa dieta nie będzie wzbudzała Twojego zaufania.

Należy również zauważyć, iż pomimo tego, że liczba diet i programów do odchudzania jest obecnie większa niż kiedykolwiek, otyłość dotyka nas w coraz większym stopniu.

Zostawiamy Was z tymi przemyśleniami na te piękne niedzielne popołudnie :)

Post opracowany na podstawie książki "Spalaj Tłuszcz Buduje Mięśnie" Tom'a Venuto.